2004. Summitem naznačený rok vstupu prvních postkomunistických zemí do EU je zároveň datem, do kterého by kandidáti měli napravit své chyby. Z pohledu Bruselu totiž brání efektivní spolupráci starých a nových členských zemí. Poslední seznam „domácích úkolů“ rozdala ve své zprávě Evropská komise 8. listopadu. Posudek vzbudil mezi českými politiky zpočátku velké vzrušení, pak se na něj zapomnělo a zatím ho nikdo z nich seriózně nekomentoval.

Zanedbaná justice

Skutečnou Achillovou patou českého státu je justice.Slibovaná reforma stále není, ČR má také největší soudní průtahy. Průměrná délka projednání občanskoprávního sporu je 563 dnů (u trestných činů je to o polovinu méně), což znamená nárůst řádově o tři týdny oproti loňskému roku. V Maďarsku se průměrná doba soudního řízení všech druhů sporů pohybuje pod hranicí jednoho roku. Žalostný pohled se nabízí i při nahlédnutí do vzdělávání českých soudců. Školení v evropském právu vázne, protože drtivá většina z přibližně 2500 výkonných soudců neovládá žádný cizí jazyk. Pouhých sto soudců nyní dokončuje specializační kurz evropského a mezinárodního práva (v Maďarsku je to sedmkrát více). „Obzvlášť alarmující je fakt, že soudní kariéra nepřitahuje absolventy škol,“ píše komise ve zprávě spolu s upozorněním, že platy i prestiž soudců jsou relativně vysoké. Z 2801 míst pro soudce zůstává u nás 300 neobsazených, přičemž za poslední rok se podařilo zaplnit pouze šest postů.

Bílé límečky v…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1135

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte