Reedicím normalizační pop-music se na trhu i v médiích vede jistě lépe než nahrávkám undergroundu nebo folku, který se neprosazoval na populárních „portách“. Nejde přitom jen o neradostný fakt, že příznivců janečkovského popu je zkrátka víc než třeba pamětníků písničkářského sdružení Šafrán, ale také o to, že pro hvězdy se reedice většinou stávají jen další z běžných finančních transakcí, zatímco pro folkového písničkáře může jít o možná poslední šanci zúročit celoživotní snažení. Není divu, že někdo pak třeba usiluje o širší zveřejnění právě té části svého díla, o niž nestojí vydavatel, který by zase rád vydal produkci z období zcela jiného.

Čistě po staru

Vydavatelé ve shodě s obecenstvem obvykle preferují spíš pamětnický repertoár, zvlášť když v uplynulém desetiletí nikdo nedokázal přesvědčivě přebít své staré triumfy. Platí to také o Petru Lutkovi, který už od osmdesátých let nekompromisně prosazuje svou novou, jednoznačně křesťanskou tvorbu. V devadesátých letech vydával své písně nejprve v Karmelitánském nakladatelství a později přišel s vlastní vydavatelskou značkou Kvas. Navzdory přáním publika bezmála vymýtil ze svého koncertního repertoáru staré písně, což samo o sobě není nic tak neobvyklého: Elizabeth Cottenová přestala z obdobných důvodů v patnácti hrát vůbec a začala znovu někdy v šedesáti, Reverend Gary Davis vytvořil na stará kolena z doprovodu svých světských čísel skvělé instrumentální kousky a zpíval převážně jen duchovní…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte