Poslanci v úterý přehlasovali prezidentovo veto, a tak lustrační zákon bude platit i po Novém roce 2001. Teoreticky navždy, prakticky do chvíle, než zákonodárci konečně schválí zákon o státní službě. Na to, aby člověk nad verdiktem sněmovny pociťoval rozpaky, nemusí být rovnou zapáleným obhájcem tajných fízlů, jejich udavačů, milicionářů a stranických tajemníků, zkrátka všech těch opor komunistického režimu, kterým bude norma dál teoreticky bránit v práci na vysokých místech státní správy. Lustrační zákon model 2000 je totiž paradoxně především projevem slabosti, špatného svědomí léčeného jednoduchými a - jak se celkem natvrdo ukázalo - neúčinnými recepty. Není to vítězství sebevědomé společnosti nad svou minulostí. Je to přesně naopak.

Z pěti let provizorium

Když někdejší Federální shromáždění před devíti lety poprvé rozhodovalo o tzv. lustračních zákonech, ovládaly sál emoce. V debatě, která trvala celý den, vystoupilo dvaasedmdesát poslanců, argumentovalo se osobními příběhy (Pavel Dostál líčil osud člověka, který na jediný den vstoupil do milicí, a to mu teď mělo zničit život), nepřípustností kolektivní viny a spoléháním se na estébácké kartotéky, odpůrci lustrací opouštěli před hlasováním hromadně sál. Vypjatá atmosféra naznačovala, že jde o zásadní věc, která pateticky řečeno na dlouho ovlivní povahu demokracie a při níž by názory obou stran měly být velmi pozorně vyslechnuty a zváženy. Šlo o zákon, k němuž se nikdo nemohl stavět chladně.…

50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte