Rámeček

YOHEI SASAKAWA
(61) je japonský filantrop a ředitel mezinárodní humanitární Nadace Nippon. Po ukončení studia ekonomie a politologie na univerzitě v Tokiu pracoval krátce ve finančnictví a poté se věnoval činnosti nadace, kterou v roce 1962 založil jeho otec. Nadace má široký záběr: poskytuje granty studentům z desítek univerzit po celém světě (mj. z Karlovy univerzity), financuje školení čínských lékařů, pomáhá zemědělcům v rovníkové Africe, zajišťuje léčbu lepry v těchto zemích a v Asii, sponzoruje různá světová setkání a konference (od roku 1997 je např. hlavním sponzorem Fóra 2000) a platí i betonový sarkofág nad Černobylem apod.

Jste ředitelem jedné z největších humanitárních nadací - Nippon. Nadace má roční rozpočet téměř tři čtvrtě miliardy dolarů, pomáháte lidem a státům v Asii, Americe, v Evropě, v Africe. Čím to je, že jste ve světě mnohem méně známou osobností než George Soros?

To není pravda. V Africe nebo v Číně budou lidé znát spíš moje než Sorosovo jméno, jeho „revírem“ je střední Evropa, tam je známější než já. Ale dost žertů. Já nechci soutěžit s Georgem Sorosem ani s nikým jiným. Je mi jedno, že lidé nevědí, kdo jsem, ačkoli jsem jim třeba zaplatil obilí. Jediné, na čem opravdu záleží, jsou reálné výsledky naší práce, nikoli jejich mediální odezva.

Vize

Nadace Nippon věnovala po milionu dolarů více než šedesáti univerzitám po celém světě na stipendijní postgraduální a doktorandské kurzy. Čeho…

50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte