Přestože vědecké a výzkumné projekty se financují z více než dvaceti rozpočtových kapitol částkou okolo 10 miliard korun ročně, největší rozruch vznikl kolem Grantové agentury ČR (GA ČR), která rozděluje ročně přibližně miliardu korun převážně na projekty základního výzkumu. Tento zájem je legitimní, ale obávám se, že příspěvek Adély Knapové Dostat grant je věda, otištěný v posledním loňském čísle Respektu, ničemu užitečnému neposlouží.

Špatný vkus

Především bych očekával, že kdokoliv se rozhodne napsat článek o čemkoliv, nejdříve si opatří základní věcné informace o předmětu svého psaní. Míra neznalosti a nepochopení obsažená v článku je skutečně zarážející. Kde přišla autorka na to, že „GA ČR vznikla, aby pomáhala rozvoji vědy a techniky hlavně mimo velké vědecké ústavy, které peníze na svůj výzkum mají“? Skutečnost je taková, že vysoké školy a ústavy AV ČR mají prostředky na běžný provoz, zatímco výzkum dělají v rámci grantů. Jejich nejvýznamnějším zdrojem je právě GA ČR. Vůbec není pravda, že „v předsednictvu a dozorčí radě sedí zástupci hlavně Akademie věd“. V uvedených orgánech má Akademie věd jednoho, případně dva zástupce. Adéle Knapové dále zcela uniká, že granty GA ČR jsou udělovány na základě anonymního oponentního řízení vycházejícího z několika odborných posudků, z nichž alespoň jeden bývá zahraniční. Členů podoborových komisí, kteří doporučují nebo nedoporučují…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte