Je nutné, abychom se měli před praktikami Evropské unie na pozoru, a vůbec nejlepší bude, když se zařídíme podle svého. Asi takto uvažuje Zemanova vláda v životně důležitém oboru národního hospodářství - energetice. Předminulou středu totiž kabinet bez mrknutí oka odkývl v tuto chvíli nejdůležitější koncepční dokument - energetickou politiku, kterou sepsal tým ministra průmyslu a obdivovatele RVHP Miroslava Grégra. Ten zatím odmítl všechny hlavní principy evropské energetiky a jede dál podle osvědčeného receptu minulých let.

Trvale udržitelný ministr

V první polovině devadesátých let postavila Británie a o něco později i americká Kalifornie či Švédsko na hlavu teorie o přirozených monopolech - vytvořily konkurenční prostředí v obchodě s energiemi. To se ukázalo jako mimořádně dobrý tah: přestalo se plýtvat (například zbytečnými velkostavbami), u nepřehledných obřích investic (především do jaderných elektráren) bylo rázem možné určit jejich reálnou tržní cenu a politici přestali být rukojmími elektrárenských a plynárenských bossů, kteří do té doby diktovali státu jeho „energetické potřeby“. Ceny elektřiny či plynu v konkurenčním prostředí klesly. Státy začaly s energiemi více než kdy dříve obchodovat, takže dnes je na přebytkovém evropském trhu často výhodnější elektřinu kupovat, než hned stavět nový zdroj. Úspěch liberalizace energetiky byl takový, že jej od minulého roku převzala celá Evropská unie, navíc s důrazem na takovou výrobu elektřiny a…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2342

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte