Světové agentury minulou neděli oznámily, že česká diplomatická a obchodní delegace v Iráku neuspěla, nepodařilo se jí uzavřít žádný obchod ani pohnout s miliardovými pohledávkami. I pro zaníceného pozorovatele české diplomacie to byla zpráva z čistého nebe: o tom, že by se nějaká česká mise chystala do Bagdádu, nepadla dopředu nikde ani zmínka. „Žádné obchody jsme uzavírat nejeli a ani o dluhu Iráku vůči České republice jsme nejednali,“ prohlásil po návratu Kavanův náměstek Hynek Kmoníček, který spolu se Zemanovým šéfporadcem Miroslavem Šloufem misi vedl. Přítomnost osmi českých průmyslníků, jejichž totožnost se Kmoníček zatím zdráhá prozradit, ovšem vypovídá spíš o opaku. Tak o co vlastně v Bagdádu šlo? Poslední oficiální setkání Česka a Iráku je už víc než pět let staré: tehdy přijal ministr zahraničí Josef Zieleniec svého iráckého kolegu přímo v Černínském paláci. Tehdy ovšem mělo diplomatické angažmá svou logiku, Česko zastávalo roli člena Rady bezpečnosti OSN.

Je to neobvyklé

I neformální diplomatické konzultace navenek znepřátelených zemí jsou podle profesionálů běžná rutina. Jinou věcí však je vyrazit si za Saddámem tajně, málem na nejvyšší úrovni a s celou podnikatelskou kohortou. Obchod s Irákem je přitom kvůli mezinárodním sankcím uvaleným na tamní režim po útoku na Kuvajt v roce 1990 téměř na nule: je možný pouze v rámci omezeného mezinárodního programu „Ropa za potraviny“. Kmoníčkově delegaci se ovšem povedla velká věc: když všechno…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte