Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Ticho po evropské pěšině

Už za týden začíná v Nice summit Evropské unie, událost klíčová pro ambice středoevropských žadatelů o členství. Zatímco Poláci nebo Maďaři nastupují k jednáním s Evropskou unií v jednom šiku, česká politická elita nemá jasno v jedné důležité věci: co vlastně od Evropy bude chtít, až bude uvnitř. Česká diskuse se láme především na jedné otázce: Je zpozdilé preferovat Evropu suverénních národních států před federálním kontinentem, jak to dělá šéf ODS Václav Klaus? Jeho protivníci ze čtyřkoaličního tábora a spříznění žurnalisté odpovídají jednoznačně: Klaus formuluje český nacionalismus, zatímco západní Evropa už je nacionalismů v podstatě prosta. Žije se ale v Unii opravdu tak jednoduše? Názor, že se členové EU povznesli nad úzké národní zájmy a že je nadále nese duch solidarity, by ale v samotné Evropě jen málokdo bral vážně.

Vraťte mi mé peníze

Na první pohled se ideálnímu evropanství nejvíce blíží Němci. Do společné kasy dávají víc než druhý a třetí největší plátce dohromady a kolem pojmu národ rozpačitě obcházejí ještě 55 let po prohrané válce. Zatím naposledy to bylo vidět při nedávném sporu o „Leitkultur“ (vůdčí, dominantní kultura). Šéf křesťanskodemokratické frakce v Bundestagu Friedrich Merz se nechal slyšet, že cizinci usazení v Německu by měli akceptovat základní hodnoty německé kultury. Tím se nemyslí, že by měli biflovat Goetha, ale ovládat němčinu a dodržovat určitá místně zažitá pravidla chování. Mediální poprask, jejž samozřejmost…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.