Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Svaté kamení

Na první pohled se palestinští vrhači kamenů neliší od těch, kteří se na poslední zářijový týden sjeli do Prahy. Snad jedni o něco lépe míří, snad druzí lépe ovládají rychlý ústup. Těžko poměřovat. Ale jeden rozdíl je zásadní. Ti globální přijeli do Prahy jako tvrdé jádro demonstrantů a vzápětí zase odjeli, stejně jako přijíždějí a odjíždějí na jiné štace globálního turné. Pro pražské policisty pak šlo o jednorázový úkol. Ti palestinští bojují za svrchovanost nad svatými místy ve svatém městě ve Svaté zemi, podle svého názoru za svatou věc. Jako by i kamení v jejich rukou bylo tímto vznešeným cílem posvěceno. Tutéž svatou věc po léta hájí i jejich odpůrci - izraelské bezpečnostní složky. Ale ani tak prosté to není.

Před „zelenou linií“

Počet mrtvých ve Svaté zemi se za poslední týden přiblížil stovce. Světový i český tisk píše o největších násilnostech od roku 1996. Ale novinkou není samotné násilí. Novinkou není ani počet obětí. Skutečnou novinkou je aktivní účast izraelských Arabů na protestech před „zelenou linií“. Běžný čtenář českých novin moc nerozlišuje mezi Palestinci (Arabové na územích obsazených v roce 1967) a izraelskými Araby (arabští občané Izraele) a místo výrazu „zelená linie“ používá spíše termín „mezinárodně uznaná hranice“ (linie rozdělující Svatou zemi v letech 1949–67). V samotném Izraeli ale jde o klíčové pojmy. V případě Arabů jde o loajalitu. Že k Izraeli coby okupantovi nejsou loajální Palestinci? To snad nikoho…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte