Ministr spravedlnosti Otakar Motejl se rozhodl prásknout dveřmi. On sám svůj krok vysvětluje tím, že poslanecká sněmovna mu v krátkém sledu zamítla několik návrhů zákonů, kterými chtěl uzavřít svou reformu justice. To je sice pravda, ale tak strašné, aby odstupoval, to s jeho pověstí přece jen nebylo. Nadále byl nejrespektovanějším členem vlády, prošla mu rozsáhlá novela občanského soudního řádu a ani dílčí neúspěch s trestním řádem nebyl fatální. Opozice naznačovala, že ministra neodepisuje a že je ochotna o jeho návrzích dále jednat. Tak proč tedy odešel?

Nenahraditelný

Za porážku v reformě trestního práva si ministr mohl převážně sám. Nedokázal se domluvit s poslanci na přijetí potřebných zákonů, a jak řekl, připadal si ve sněmovně jako obtížný hmyz. Ale spíše za obtížný hmyz považoval poslance. Věděl, že pravicová opozice má vážné výhrady, přesto své návrhy předložil bez předběžných konzultací. Jako člen menšinové vlády se pak nemohl divit. Opozice přesto byla vstřícná a také její zásluhou vznikla kompromisní novela trestního řádu. Jinými slovy, Motejl odešel od práce, která nebyla beznadějná. Souvisí tedy Motejlův odchod s jeho nominací na funkci veřejného ochránce lidských práv? Anebo se nechce účastnit tažení proti ekonomické kriminalitě, které po předchozím fiasku znovu rozjíždí premiér Miloš Zeman? Pravou příčinu je ale nutné hledat v historii. V první polovině devadesátých let získali velký vliv ekonomové. Společnost chtěla pokud možno…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte