Pouhé dny dělí Polsko od voleb hlavy státu. Jejich suverénním favoritem je Aleksander Kwasniewski: v průzkumech veřejného mínění má tak drtivou převahu nad soupeři, že vůbec nelze vyloučit jeho vítězství už v prvním kole 8. října. Snad proto má nynější kampaň nesrovnatelně klidnější průběh než před pěti lety.

Mission impossible

Typickým příkladem je předvolební chování Kwasniewského, jenž téměř celý srpen strávil na dovolené u Baltu a velkou část září pak v zahraničí (včetně olympiády v Sydney). Spíše volným než rychlým krokem procházeli svou volební kampaní dva hlavní kandidáti pravice a jejich volební štáby. Na srpnovém mítinku Mariana Krzaklewského v Gdaňsku se sice shromáždil dosti okázalý dav, avšak nebyl tam téměř žádný politik z jeho Volební akce Solidarita (AWS): ti se po ukončení letního zasedání parlamentu zkrátka rozjeli na prázdniny. Andrzej Olechowski, reprezentant liberálně-konzervativních kruhů, se pak teprve od září začal scházet s potenciálními voliči v jiných dnech než o víkendech. Vzdor očekávání nepřidal líné atmosféře letošní kampaně na tempu ani její vstup na televizní obrazovky. Kwasniewského klipy vysílané od 22. září jsou upovídané a nudné, navíc natáčené v kulisách televizního studia 70. let, s hudbou, kterou lze vnímat jen s velkým vypětím. Walesovy klipy jsou postaveny na tirádách herců třetího nálevu maskovaných za Lenina, Mickiewicze a několik jiných historických postav, ale nepadne jediné slovo o kandidátově…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte