Většina evropských národů se hlásí k duchovním a kulturním tradicím počátku své státnosti. Maďaři mají svatého Štěpána, Němci a Francouzi Karla Velikého. V českém prostředí je nepochybně takovým nadčasovým symbolem postava knížete Václava. V průběhu staletí se kolem něho vytvořila řada mýtů a jeho význam byl využíván k politickým cílům. Zvláště moderní doba si často historické postavy připodobňuje svému obrazu, aniž si klade otázky, jak to vlastně ve skutečnosti bylo. Potvrzením významu svatého Václava byla červnová rozprava v českém parlamentu. Úmrtní den knížete byl znovu zaveden jako státní svátek a poprvé jsme jej slavili minulý čtvrtek. Kladný verdikt sněmovny ovšem doprovodil projev premiéra Miloše Zemana, který svátek vykládá především jako poctu kolaborantovi, jenž posílal populární desátek hovězího dobytka do Německa.

Velitel národního vojska

Význam svatého Václava se ale nedá omezit do jediného bodu. Už proto, že v galerii svatých z českých zemí mu přísluší nejdůležitější místo. Od Přemyslovců se stal zosobněním státní tradice a přirozeným patronem českého státu. V pobělohorské době bývá často považován za ochránce národa před vlivy germanizace a za obrození národní akcent ještě zesílil. Dokládá to tzv. blanická legenda, která vytvořila z Václava velitele národního vojska. Hlavní roli bezpochyby hrála snaha podpořit tisíciletou tradicí vznik moderního českého národa. V průběhu minulého století se ale zároveň katolické církvi odcizila…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte