Po dlouhých letech totalitní beznaděje přišla předminulý týden z tibetské strany Himálaje dobrá zpráva. Jedné z nejvlivnějších postav tibetského buddhismu, 17. karmapovi, se navzdory přísnému čínskému dozoru podařilo opustit zemi a po dramatickém přechodu zimních velehor odejít do bezpečí indického exilu. Proč je karmapa tak sledovanou postavou a co jeho odchod do Indie pro samotné Tibeťany znamená?

Čepice červené a žluté

Linie tibetského buddhismu nazývaná Karma Kagjü, představovaná karmapou, je jedním z nejstarších buddhistických učení v Tibetu. Přesto ale pochází až z druhé vlny pronikání buddhismu do této země. Poprvé se buddhismus dostal z Indie přes Himálaj na začátku osmého století. Jeho šiřitelé založili v Tibetu klášter a první školu Ňingma, obecně známou jako „učení červených čepic“. O dvě stě let později ale došlo ze strany panovníka k příklonu zpět k starým animistickým náboženstvím. Druhá injekce tibetskému buddhismu z Indie přichází v jedenáctém století. Postupně dochází k založení tří buddhistických škol - Kagjü, Kadam a Sangjä, které postupně pronikaly do celé země. Nejstarší z nich - Kagjü - se hlásí k známému jogínovi a básníkovi Milaräpovi (1040–1123) a jejím hlavním představitelem je právě karmapa - vtělení živého Buddhy. Tyto tři školy (jejich mniši stále nosili červené čepice) v Tibetu střídavě dominovaly, začátkem patnáctého století ale dochšlo k jakési reformaci. Z učení dvou škol Kadam a Sangjä vznikla nová velká škola…

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2472

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte