Patnáct českých hradů a zámků dostalo šanci znovu ožít. Do Čech zavanul dech zatím stále ještě vzdálené Evropy a přinesl naději pro několik zdejších hroutících se památek. S podporou francouzských peněz začala Cesta po hradech a zámcích střední Evropy - projekt, jehož se kromě Česka účastní ještě i Polsko, Maďarsko a Slovensko. Po celkové opravě zůstanou zachráněné objekty původnímu majiteli a měly by si na sebe vydělat.

Dědictví Evropy

S nápadem zachránit poškozené památky ve střední Evropě přišla Asociace mezinárodních fondů pro záchranu historického dědictví Evropy. Tato společnost sídlící ve Francii navrhla pražským úřadům už v roce 1996 následující kontrakt: Česko vybere patnáct cenných, ale zničených památek, které pak budou spojením několika finančních zdrojů zachráněny a v budoucnu budou sloužit jako komerční zařízení. Stejný projekt proběhne v Maďarsku, Polsku a na Slovensku. „Jde o objekty, které vlastní majitelé bez peněz na jejich záchranu. Tím, že se tam vybudují například hotely, si na sebe památky vydělají a nehrozí, že by za pár let začaly opět chátrat,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu Karel Nejdl. Centrála je podřízena ministerstvu pro místní rozvoj, a tudíž zastupuje stát. Finanční stránka celé věci je jasná: mezi patnáct vybraných památek se rozdělí téměř dvě miliardy korun. Polovinu financí by měla zajistit banka Rady Evropy z fondu na záchranu kulturního dědictví, část by měl financovat stát a sponzoři, případně…

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2193

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte