Tento týden uvádí festival Febiofest v Městské knihovně v Praze a v dalších kinech velkou přehlídku belgických filmů. Před deseti lety věděla o Belgičanech jen hrstka nadšenců, kteří si potrpěli na svéráznou, snovou atmosféru. I ti ale znali nanejvýš André Delvauxe a surrealistu Raoula Servaise. Z Bruselu tehdy zmizely kinosály a promítalo se jen v obludném multiplexu za městem. Pak se začala objevovat nová jména: Jaco van Dormael, Chantal Ackermannová. V posledních pěti letech bruselská kina znovu otevírají, noví režiséři a herci vyhrávají jednu mezinárodní cenu za druhou a přehlídky belgických filmů se objevují na každém slušnějším festivalu. Co je příčinou? Jistě hraje roli, že mnoho podpůrných evropských fondů pro audiovizi sídlí v Bruselu. Díky Evropské unii se z věčně rozkopaného maloměsta, které se nedokáže rozhodnout, zda patří spíš do Francie, nebo do Holandska, stala evropská metropole. Smyslem programů na oživení evropského filmu je čelit invazi hollywoodských filmů, ale postupně se ukazuje i jejich pozitivní dopad na myšlení filmařů. Systém koprodukcí nutí autory vyhledávat témata srozumitelná v celé EU. Někdy tak vzniknou nesmyslné filmové slepence, ale mnohé režiséry to donutilo vyjít mimo rámec zápecního pískoviště. V Belgii se tedy v poslední době daří proto, že přestala být provincionální.

Dva malé národy a svět

Jenže vznik originálních děl se nikdy neřídí jen zjevnými důvody. Současná Belgie je umělecky mimořádně inspirativní…

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte