Před čtrnácti dny oznámil prezident České lékařské komory David Rath všem pacientům: zdravotní pojišťovny vybraly za první tři měsíce letošního roku o tři miliardy víc než loni. A když to tak půjde dál, v roce 2001 bychom mohli za lékařskou péči utratit o 20 miliard korun (o šestinu) víc než loni. Můžeme se tedy těšit, že už nebudeme měsíce čekat na operace a složitější vyšetření? Padnou finanční limity, které nedovolují používat účinné, ale drahé léky? Budou nás v ordinacích čekat dobře zaplacení a spokojení lékaři a sestry?

Poněkud zmatené

Prezident David Rath čerpal svůj optimismus z údajů, které zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a Český statistický úřad. Podle jeho propočtů byly příjmy zdravotních pojišťoven v prvním čtvrtletí letošního roku o 16,6 % vyšší než za stejné období loni. „Pokud bude tento trend pokračovat, měly by pojišťovny letos vybrat o dvanáct miliard víc,“ říká David Rath. „A vyjdeme-li z odhadů vývoje nezaměstnanosti a růstu platů, mohlo by příští rok být až o dvacet miliard korun víc.“ Do zdravotnictví se však podle údajů ÚZIS dostalo za první tři letošní měsíce jen o 3 % víc peněz. „Pojišťovny se chovají jako tlusté pijavice, které od občanů peníze sice vyberou, ale na jejich léčení pak dají méně,“ reagoval na zmíněná čísla David Rath. Vyčítá jim, že utrácejí za zbytečnosti. "Chci mít jistotu, že 13,5 %, které musím z platu odvádět na zdravotní pojištění, bude skutečně použito na úhradu léčebné…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte