Vláda má radost. V pátek se od statistiků dozvěděla zprávu, kterou chtěla slyšet: ve druhém čtvrtletí vzrostl hrubý domácí produkt o 1,9 procenta. „To je odpověĎ na otázku, kde vezmeme tři miliardy navíc,“ prohlásil Miloš Zeman. Premiérova reakce tak naznačila, že úředníci ministerstva financí budou svolni zvýšit odhad ekonomického růstu a potažmo i výběru daní v roce 2001. Analytici jsou o něco zdrženlivější. Když připočteme už dříve zveřejněné údaje z počátku roku, rostla česká ekonomika od ledna do června o 3,1 procenta. A to je také pravdivý obraz těchto dnů: země nastoupila cestu mírného, skromného rozvoje.

Investice až do voleb

Potěšující je, že růst netáhlo bezstarostné utrácení v maloobchodech, ale především kapitálové investice tuzemských podniků. Když čteme čísla podrobněji, vyplývá z nich, že si český průmysl, jemuž dnes kralují podniky se zahraničními majiteli a jejich dodavatelé, pořizuje modernější strojní vybavení. Už dnes přitom víme, že letošní rok bude rekordní co do výše zahraničních investic. Musel si toho ostatně všimnout i každý čtenář novin: nizozemský výrobce televizorů Philips staví fabriku u Hranic, japonská Matsushita kompletně převede výrobu obrazovek z příliš drahého Walesu do Čech. Příliv přímých zahraničních investic bude podle odhadů vládní agentury Czechinvest trvat ještě v příštím roce a možná až do voleb. To je bezesporu příjemné nejen pro sociální demokraty a jejich vládu. Rozumný hospodář by měl pouze…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte