Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Kuře sangvinik

Tento pravdivý výjev se odehrál na silnici mezi Jihlavou a Kostelcem, ale mohl se přihodit kdekoli směrem k masokombinátu nebo k jiným jatkám. Na rantlu odkryté korby kamionu plně naloženého drůbeží se najednou objevilo kuře. Nějakým způsobem se mu podařilo vydrápat se z klece, do níž je spolu s druhy nacpali na jejich poslední cestu, a teď balancovalo, udiveno asi samo sebou. Chvíli jako by váhalo a pak z řítícího se kamionu seskočilo. Proud vzduchu je uchopil a rychle mrsknul s nepatrným tělem o silnici. Tak toto je realističtější verze skvělého plastelínového filmu britského animátora Nicka Parka Slepičí úlet (Chicken Run). V něm se naopak útěk drůbeži podaří, a to hned hromadný, vzdušný a za zvuku fanfár a přispění slavné tradice britského královského letectva R.A.F. V podstatě jsou ale plastelínové slepice z filmu v podobné situaci jako ono sangvinické kuře z korby náklaďáku: buď utéct a riskovat, nebo skončit jako chicken pie - kuřecí taštička, jejichž výrobu hodlá ve velkém rozjet strašlivá paní Tweedyová. Ve filmu má uprchlík to štěstí, že nezůstane osamocen, protože statečná slepice Ginger zná sílu a význam organizování se (odbory jsou mimochodem také anglický vynález), a spojí-li se s amerikánskou srdnatostí, kterou tu zastupuje „létající kohout“ Rocky, pak to může i těm kurům vyjít. Slepice z Parkova filmu jsou tvorové ve vysokém stupni antropomorfizace: mluví anglicky, mají zuby a prsty, některé brýle, rovněž jejich vlastnosti jsou obecně přisuzovány jen…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.