Německá skupina Einstürzende Neubauten vyhřezla z hlubin západoberlínského uměleckého podzemí na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Ač je to s podivem, hraje dodnes. „Člověk by měl riskovat, pouštět se do věcí, u kterých si není jist výsledkem. Jakmile ho zná předem, ztrácí takové konání smysl,“ říká zakladatel a mluvčí kapely Blixa Bargeld. Odvaha riskovat „Neubautnům“ nikdy nechyběla - již v samých počátcích, kdy kromě běžného rockového instrumentáře začali používat i různý, převážně železný odpad, plnící roli jak bicích, tak melodických nástrojů, se nezřídka setkávali s nepochopením publika. Později, to už se stali, řekněme, zavedeným pojmem, přišli s prokomponovanými „barokními“ opusy, čímž část publika opět překvapili. Jako by toho nebylo dost, na posledních albech měli tito obrazoborci krásné melodické písně. A na posledním albu Silence Is Sexy překvapivě ztišili - oni, kteří pro některé bývali téměř synonymem destrukce a anarchie. Však je to také ztišení pouze formální, hoši prostě přišli na to, že nejsilnější výkřik je v tichu.

Proces boření

„My jsme prostě nikdy nedělali nic tak, jak se to obvykle dělá…“ vysvětluje Bargeld. Mimochodem, pokud jde o destrukci, jde spíš o publicistickou nálepku. Kapela samotná se k takovému označování staví zvláště poslední dobou značně kriticky. „Když jsme začínali, všichni se nás stále vyptávali na destrukci,“ říká opět Bargeld. "Asi jim tak naše muzika připadala. Chtěl jsem to tehdy podložit…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte