Jeden politik se dal před časem slyšet, že Mezinárodní měnový fond (MMF) má celou řadu nedostatků, avšak kdyby prý dnes tato instituce neexistovala, museli bychom ji vymyslet. Existují ale hlasy právě opačné - zrušení fondu požadovaly například stovky demonstrantů během jeho dubnového zasedání ve Washingtonu. Bylo by něco takového žádoucí a realistické?

Jediná pomoc v krizi

Kritici obvykle používají jeden z následujících argumentů. Za prvé, MMF byl založen jako instituce na podporu tzv. brettonwoodského systému fixních měnových kurzů, a po rozpadu tohoto systému počátkem 70. let ztratil MMF důvod své existence. Za druhé, MMF jako zdroj finanční pomoci členským zemím ztrácí na významu, neboť soukromé kapitálové trhy dnes disponují mnohem větším objemem finančních zdrojů. Navíc vytváří finanční pomoc MMF v řadě případů riziko morálního hazardu, zvyšuje riziko budoucích finančních krizí. Za třetí, řada méně vážných kritiků klade MMF za vinu prakticky veškeré problémy, se kterými se dnešní svět potýká, včetně rozsáhlé chudoby v rozvojovém světě. Nechme stranou třetí kritiku, odpověď na ní by byla na samostatný článek. Pokud jde o rozpad brettonwoodského systému, poslání fondu je obecnější. Zrodilo se v krizovém období mezi dvěma světovými válkami, kdy všechny ekonomiky zaplatily vysokou cenu za převládající protekcionismus. Právě proto je hlavním posláním MMF podpora svobodného obchodu a spolupráce při řešení mezinárodních finančních problémů. Je…

v35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte