V pavilonu D pražského Výstaviště panuje napjatá atmosféra. Kus beztvaré modelovací hmoty se pod prsty sedící ženy mění ve věrnou kopii lidského těla. Z naprosté soustředěnosti ji občas vytrhne jen cvaknutí spouště novinářského aparátu. O malý stoleček, za kterým sedí, je opřena slepecká hůl. Muž vedle na vozíčku se snaží vymodelovat rovnoměrnou krychli. Spolu s dvacítkou dalších musí ve stanoveném čase ztvárnit vylosované téma. Jsme svědky jednoho ze závodů páté mezinárodní abilympiády, která se minulý týden konala v Praze.

Jsou skvělí

Abilympiáda je mezinárodní soutěž v pracovních dovednostech lidí se zdravotním postižením. Myšlenka hnutí pochází z Japonska, kde se také v roce 1981 konala první mezinárodní abilympiáda. Jde o to ukázat veřejnosti, která to ještě nepovažuje za samozřejmé, že lidé s handicapem jsou schopni obdivuhodných výkonů a nic jim nebrání dělat normální práci. Kromě této obecné osvěty pak účast na abilympiádě může konkrétním jedincům pomoci k zajímavému místu. (Například Petru Palasovi z Chrudimska pomohla účast na abilympiádě k získání místa ve firmě zabývající se elektromontáží.) Japonsko, kde se situace se zaměstnáváním zdravotně handicapovaných od prvních abilympiád značně zlepšila, dnes šíří svou úspěšnou myšlenku po celém světě. Pražská abilympiáda stála zhruba dvacet čtyři milionů korun, z čehož čtrnáct uhradila vláda, zbytek sponzoři. "Museli jsme oslovit stovky firem. V Čechách je těžké najít sponzory pro akci…

v35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte