Komerční banka neměla majoritu

Se zájmem jsem si přečetla článek Platit, prosím (Respekt č. 33/2000). Chtěla bych však upozornit na zásadní nepřesnost. Společnost Tatra, a.s., není příkladem firmy, kterou financovaly banky angažované současně jako vlastníci. Zadlužení společnosti vzniklo v letech 1991 a 1992. V následující kuponové privatizaci se do struktury majitelů dostala skupina fondů, z nichž žádný však nedržel majoritní balík. Fondy Komerční banky nedržely podle dostupných údajů více než deset procent akcií. To znamená, že spojení banka-fond-úvěry v případě Tatra, a.s., bylo oprávněné. Od roku 1992 se společnost právě kvůli starým dluhům z doby před privatizací (2,8 miliardy u Komerční banky a další úvěr na tzv. trvale se obracející zásoby u Konsolidační banky) k novým úvěrům téměř nedostávala.

Eva Kijonková, tisková mluvčí Tatry Kopřivnice

Omyly Ivana Breziny

Dovoluji si reagovat na polemiku Stuchlíková: je čeho se obávat (Respekt č. 31/2000). Ivan Brezina svým článkem příliš nevybočuje z podivného džihádu, který již několik let se zvláštní zarputilostí vede proti ekologickým organizacím. Především k Sellafieldu. Se dvěma dalšími závody na přepracování vyhořelého jaderného paliva odpovídá za více než 90 % emisí radioaktivních látek v severním Atlantiku (Nyffeler et al. 1996). Hladina…

v35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte