Pro devětačtyřicetiletého Iaina Armstronga z Manchesteru začala neděle 23. července jako každá jiná. Zlověstný směr nabral průběh poklidného letního dne v okamžiku, když se před jeho dveřmi objevilo několik žen ze sousedství a začalo mu ukazovat čerstvé vydání bulvárního nedělníku News of the World. Ten právě otiskl seznam pěti desítek pedofilů i s jejich jmény a bydlištěm a sousedky považovaly Iaina Armstronga za jistého Petera Smithe uvedeného v novinách, který je sice o deset let starší, ale je mu podobný a navíc bydlí nedaleko. Armstrong jim řekl, že nejde o něho, ale rozhněvané ženy mu zjevně nevěřily. Za několik hodin se před jeho domem sešel dav asi 300 lidí skandujících: „Pedofil!“ Přivolaným policistům se posléze podařilo shromážděné lidi přimět, aby se rozešli, když je opakovaně ujistili, že opravdu nejde o Smithe. Pomáhala jim v tom i bývalá manželka Iaina Armstronga, jež bydlí v přilehlém domku. Zdálo se, že se situace uklidnila. Večer ale rozbila okno bývalé paní Armstrongové cihla a zranila ji na rameni. Do Anglie přišel soudce lynč.

Příběh, který otřásl Británií

Současná vlna „honů na pedofily“ nepřišla do Británie sama od sebe. V únoru byla zveřejněna zpráva soudce Waterhouse, která konstatuje, že v dětských domovech a sociálních zařízeních ve Walesu byly v 70. a 80. letech zneužívány stovky dětí. Zpráva spustila rozsáhlou debatu, jak k něčemu takovému mohlo dojít a jak lépe zajistit, aby se pedofilové či lidé jinak děti…

v34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte