Bezmála každý druhý mladý člověk u nás už dva roky začíná svou kariéru na úřadu práce. Podíl těch, kteří si hned po škole jdou pro sociální dávku, přitom dramaticky roste. Zatímco v roce 1998 se na pracovním úřadu zaregistrovalo asi 40 tisíc ze 112 tisíc čerstvých absolventů škol, o rok později to bylo už 27 tisíc ze 63 tisíc absolventů a letos se čeká zhruba polovina z 61 tisíc lidí, kteří vyjdou ze škol. Jak je to možné? Jaké jsou příčiny takového neradostného stavu a jak jej změnit?

Za stejné peníze

Na této situaci se samozřejmě podepsal rostoucí počet lidí bez práce: z 287 tisíc v lednu před dvěma lety se zvedl na současných 469 tisíc. Podíl absolventů na celkovém počtu nezaměstnaných se už několik let pohybuje kolem 15 procent a nijak zásadně se nemění, přestože v posledních dvou letech vycházelo ze středních škol zásluhou zavedení deváté třídy méně dětí: loni končili převážně maturanti, letos naopak učni. Skutečné kořeny toho, že si skoro každý druhý člověk jde hned po škole pro sociální podporu, musíme hledat jinde.První zádrhel je očividně v naší vzdělávací politice. Bez práce je totiž každý čtvrtý člověk se základním vzděláním, ale jen každý čtyřicátý vysokoškolák (viz graf). „Naše učňáky nevychovávají takové lidi, o které mají zaměstnavatelé zájem,“ říká Lenka Vylítová z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. "Zaměstnavatelé nechtějí úzce specializované dělníky, ale lidi s přenositelnými dovednostmi. Zvlášť malý podnik potřebuje…

v34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte