Titovský socialismus, válečné zápisky, nástup nacionálních vůdců a marnou touhu vstoupit do Evropy popisuje v knize esejů Kultura lži Chorvatka Dubravka Ugrešičová, od roku 1993 žijící v exilu v Německu a Nizozemí. Kniha je to tedy smutná, na druhé straně ale užitečná. Může naučit žít ve světě postkomunismu a nestat se přitom obětí zlé nálady ve společnosti ani politických manipulací.

Zrada médií a mužů

Mezi největší nadávky v tudjmanovském Chorvatsku patřila „jugonostalgie“ - je to přece touha po době, kdy z Bělehradu vládli komunisté a Srbové. Mezi Čechy by se takových jugonostalgiků našlo možná víc než v samotném Chorvatsku. Návštěva dalmatského pobřeží s relativně kvalitními službami byla pro Čechy utrápené normalizací cestou do ráje.V knize si o tom ráji přečteme něco víc, zároveň ale dostaneme zprávu, že je nenávratně zničen. Předností Titovy diktatury byla hrdá nezávislost na sovětském impériu, tolerance ke všem národnostem a relativní otevřenost Západu. Přesto byla jugoslávská společnost dost špatná na to, aby si vychovala hrobníky všech svých předností.Kniha Ugrešičové hledá viníky jugoslávské katastrofy. Na prvním místě jmenuje média. Jejich selhání („Jde-li o vlast, jsem připravena lhát,“ řekla prý jedna chorvatská novinářka.) totiž ohlásilo definitivní vítězství nacionalismu. Pozoruhodnou roli sehrály i televizní estrády. Bývalé jugoslávské popové hvězdy (autorka je označuje za „idioty hudby“ a jejich význam pro komunistické vládce…

v34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte