mobrazek_1330.gif
mobrazek_1330.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1330.jpeg
Fotografie: Vypněme na rok televizi a pozorujme, co se stane v ulicích. Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Představa, že filmové a televizní násilí inspiruje násilí reálné, je pozoruhodně rozšířená na to, jak málo odpovídá praktické zkušenosti. Jinak by světové oblasti bez televize musely být oázami klidu a míru.

Po příjezdu z Papuy-Nové Guineje do Čech mne vždy znovu fascinuje pocit ohrožení, v němž žije značná část zdejší populace. Přitom ze světové historie lidstva známe jen málo situací, kdy byl život tak prost nebezpečí jako dnes v této zemi. Skoro všude na světě je hůř než v Čechách, a v Čechách bylo od konce poslední doby ledové skoro vždy hůř, než je dnes. Přesto žije naše obyvatelstvo v mírném, leč stálém pocitu ohrožení, plně srovnatelném s náladou obyvatel výrazně dobrodružnější Papuy-Nové Guineje.

Bát se je normální

Psychologie Čechů i Novoguinejců byla formována desítkami tisíc let poměrně riskantního života v kmenových společnostech, kdy se přílišná relaxace obvykle nevyplácela. Tento životní styl opustili Češi sice o něco dříve než Novoguinejci, v obou případech ale z hlediska vývoje lidské mysli velmi nedávno. Možná proto jsme psychologicky zcela nepřipraveni na dnešní klidnou situaci, kdy uběhlo už mnoho let od doby, co naposledy uškrtili naši sousedku a probodli souseda.

Nesoulad mezi psychologickým vyladěním pro pocit ohrožení a nedostatkem násilí v našem bezprostředním okolí se snažíme řešit tím, že se zajímáme o násilné události ve stále se…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 62 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 62 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte