Společnost je améba, která se proměňuje podle toho, kdo a z které strany se na ni dívá. Tato neurčitost vede některé pozorovatele až k názoru, že žádná společnost ve skutečnosti není. Například komunisté chtěli namísto přirozeně rozrůzněné společnosti „morálně a politicky jednotnou masu pracujících“. Někteří čeští liberálové zase viděli pouze „jednotlivé občany řídící se jen svou racionální volbou“. Jsou to opačné pohledy: jednou pro les nevidíme stromy a podruhé pro stromy les. Pro společnost, která se podle nich chce řídit, ovšem skrývají oba názory značně velká rizika.

Paynův zákon

Komunistický názor se začal prosazovat, když Marx s Engelsem ládovali třídní munici do kanonů proletářské revoluce. Protože se ale jejich předpovědi jaksi nechtěly samy uskutečňovat, přišli sociální inženýři, aby je naplnili převrácením společnosti z nohou na hlavu. Zlověstná marxistická doktrína učinila totiž ze slova „třída“ kritérium pro selekci, která v prvních letech ruské revoluce dovedla příslušníky těch „špatných“ tříd až před popravčí čety NKVD. Také u nás se ve jménu sociální spravedlnosti začalo s likvidací velkých kapitalistů a během několika let se revoluce prožrala až k „maloburžoazním“ holičům a drobným rolníkům. Razítka kádrováků ve službách třídního boje třídila všechny a všechno důležité - od povolení ke studiu až k přidělení rekreačního pobytu. Proto lze souhlasit s iniciativou Jiřího Payna (ODS) a dalších poslanců usilujících novelou trestního…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 62 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 62 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte