Levné buřty, pivo nebo příliš laciná jablka prodávaná pod výrobními náklady. Tomu by se podle zástupců zemědělců i části politiků měl udělat jednou provždy rázný konec, protože to ničí české potravináře. Sociálnědemokratický poslanec Ladislav Skopal chce s podporou svých spolustraníků a komunistů příští týden navrhnout, aby tyto praktiky zakázal zákon. V záměru za ním stojí i ministerstvo financí.

V praxi to dle Skopala vypadá tak, že samoobsluhy nakupují mléko či maso za nižší ceny, než jsou ceny výrobní, a prodávají je levně zákazníkům. A až si na to zákazníci zvyknou, ceny opět zvýší, aby si vyrovnaly ztráty. Mezitím zkrachují konkurenční maloobchodníci a také čeští zemědělci. Tato snaha o ovládnutí trhu se odborně nazývá využití predátorských neboli dravčích cen. Jenže existuje skutečně takové chování? Je to sice teoreticky možné, ale velmi nepravděpodobné. Dlouhodobý prodej pod náklady je totiž příliš drahý a natolik riskantní, že by se podnikům nevyplatil. Konkurenti se mohou znovu objevit velmi brzy po zvednutí cen a zákazníci zase ztratit jako pára nad hrncem. Jedinou možností, jak dlouhodobě zaručit uměle nízké ceny, je mít v záloze například právně zaručený monopol či přístup ke státním dotacím.

V případě supermarketů v Čechách jde mnohem spíše o snahu stlačit co nejvíce výkupní ceny potravin a také o další formu konkurenčního boje: část zboží se dočasně zlevní tak, že na něm nevydělá nic ani supermarket, ale naláká tím zákazníky, a ti koupí i jiné…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 62 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 62 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte