Britští novináři si letos pro velkolepé oslavy 100. narozenin královny matky nemohou stěžovat na okurkovou sezonu. Většina ostrovních médií však s určitou letní zlenivělostí sází na osvědčenou a skrznaskrz kladnou interpretaci jejího dlouhého života, což jen přispívá k poněkud kýčovité glorifikaci, ba zbožštění, jemuž se královská prababička těší. Nic proti oslavnému tónu: matka dnešní královny Alžběty II. je jistě pozoruhodnou osobou, která se zasloužila o to, že instituce britské královské rodiny překonala různá úskalí, na něž během 20. století její členové narazili, respektive si je sami přivodili. Ale na druhé straně je faktem, poněkud opomíjeným a nyní přehlušeným oslavnými salvami, že na pověsti této malé, usměvavé stařenky ulpělo i několik pozoruhodných škraloupů. Ten nejznámější se týká jejího postoje ke královské svůdkyni Wallis Simpsonové, další však má souvislost i s českými dějinami. Jde o předválečný britský appeasement.

Cestou na trůn

Alžběta Bowes-Lyonová se narodila 4. srpna 1900 ve skotské šlechtické rodině a prožila bezstarostné dětství na zámku Glamis, kde podle legendy žil Shakespearův Macbeth. Její první setkání s realitou světa se zřejmě odehrálo během první světové války, když část sídla posloužila jako lazaret pro zraněné vojáky a mladá Alžběta pomáhala při péči o trpící. Právě tento motiv - společně s jejím odhodláním zůstat během druhé světové války se svým nerozhodným, plachým a nepříliš schopným manželem králem Jiřím…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte