Čím méně člověk věděl o zákonitostech přírodního dění, tím hrůzostrašnějšími představami je opřádal. Na hejkaly v lesích či vodníky u vod dnes už věří málokdo, strašidla však v lidské představivosti nadále setrvávají. Obzvlášť děsivé představy se dnes vážou k drogám. Nepochybně jde o jeden z nejvážnějších sociálních problémů současnosti, tabuizace a mravní zaklínadla však k jeho řešení nepřispějí.

Zkušenost a ideologie

Britský novinář Andrew Tyler v knize Drogy v ulicích poukazuje na zkušenost, že když se legální tlak a pozornost médií zaměří proti nějaké droze, vzroste poptávka. V Británii kniha zasáhla do dlouholeté diskuse o způsobu, jakým by měl stát s problémem drog zacházet, a představuje jedno polemicky vyhrocené stanovisko. V českých zemích se naproti tomu podobně důkladná diskuse teprve začíná. Tyler dobře ví, o čem píše, problémem se zabýval desetiletí a hovořil s bezpočtem narkomanů. Líčí je vesměs jako oběti sociálního systému, který nutí zvláště mladé lidi hledat alespoň iluzorní únik z beznaděje. V příbězích, jimiž prokládá teoretický výklad, nacházíme i další příčiny přitažlivosti drog, například rozklad tradiční rodiny, módní rockové kulty, duchovní vyprázdněnost sekulárního světa. Především ale také frustarci a plošnou sociální péči, jež klientům umožňuje jen nenáročné přežívání. Autor poukazuje na známý dvojí metr v posuzování drog a podává své vysvětlení: proti konopí, jež si může každý zdarma vypěstovat sám, stojí mocné lobby…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte