V Respektu č. 29/2000 se Igor Volný v článku Na dražby zapomeňte zamýšlí nad dopadem přechodných ustanovení nového zákona o soudních exekutorech na problém vymahatelnosti práva. Některé jeho argumenty však již leží za hranicí toho, co může střízlivý právník do novin napsat.

Dvaačtyřicet výjimek

Kolem nucených dražeb se pořád udržuje několik mýtů. Prvním z nich je teze, že nucené dražby pomohou pročistit podnikatelské prostředí vyrovnáním pozice věřitele a dlužníka. Podnikateli by napříště mělo stačit čestné prohlášení před notářem, že mu jiný podnikatel neplatí, aby se celá věc posunula k dražebníkovi, který by něco tomu druhému podnikateli na úhradu údajného dluhu vydražil. Nesmyslnost tohoto konceptu, hlavně díky snadné zneužitelnosti, je evidentní. Aby to však nebylo tak jednoduché, zákon o veřejných dražbách, účinný od května tohoto roku, zakotvuje tři různá předběžná opatření na zastavení dražby a čtyřicet dva důvodů neplatnosti dražby, kterými se může dlužník u soudu bránit. Nucené dražby tak selhávají i v druhém ohledu – nejenže jsou snadno zneužitelné, ale zároveň nechávají „profesionálním dlužníkům“ extrémní prostor k tomu, aby se celý spor vlekl soudní cestou nekonečně dlouho. Biti jsou pak v nucených dražbách především ti, kteří v dobré víře koupí v aukci draženou věc. Ti po roce nebo po dvou mohou zjistit, že ji musí vrátit. Kdo jim zaplatí škody? Navrhovatel…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte