Před šesti lety si Ben Dunne, bohatý irský obchodník, zaletěl na Floridu zahrát golf. Tam vyhledal náruč dívky lehkých mravů a zakončil příjemný večer několika šňupci kokainu. Zažil tak povznášející pocit, že se ho později v hotelovém pokoji rozhodl realizovat. Postavil se na zábradlí balkonu v 17. poschodí, aby oznámil světu, že vzlétne ke hvězdám. Vedení hotelu, poněkud vyvedeno z míry představou, že by stodvacetikilový magnát mohl přistát mezi ostatními vzácnými hosty, promptně zavolalo policii. Policie ho zatkla a obžalovala z užívání drog. Tato americká epizoda známého byznysmana, majitele sítě velkoprodejen Dunnes Stores rozsetých po městech i vesničkách v celém Irsku, jednou dokonce drženého v zajetí IRA a propuštěného za výkupné, odstartovala největší politickou a společenskou krizi Irska moderní doby.

Šeky pro Haugheye

Dunnova rodina už dávno čekala na vhodnou příležitost prohlásit současného majitele supermarketů za nesvéprávného a tento skandál konečně dovolil, aby Margaret Dunnová odstranila svého bratra z pozice šéfa společnosti. Její právníci a finanční poradci se hned pustili do kontroly knih rodinného podniku a záhy zjistili, že v položkách výdajů zeje obrovská díra: chyběl tučný šek vyplacený premiérovi Charlesu Haugheyovi. A nejenom jemu, ale i dalším členům jeho rozvětvené rodiny - dokonce i nejmladší bratr si strčil do kapsy šek pro svou farnost. Celkem to dělalo dva miliony irských liber. Ukázalo se, že Ben Dunne nebyl sám.…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte