Letos 25. února generální ředitel IPB Jan Klacek osobně převzal závěrečnou zprávu bankovního dohledu ČNB. Na padesáti stranách (s osmi přílohami) inspektoři shrnují, k čemu během své půlroční kontroly došli. Je to zdrcující čtení: v IPB panuje chaos, „jeden útvar neví, co dělá druhý“, manažerům chybí jakákoli strategie a vážné problémy jen narychlo maskují. V tuto chvíli je však hlavní, že inspektoři ve zprávě přímo vyslovili podezření z trestného činu zkreslování účetní evidence. Pro policii to je dostatečný základ k stíhání bývalých manažerů IPB.

Na přání šéfů

V polovině loňského roku IPB evidovala úvěry za 157 miliard korun. Inspektoři na vzorku 186 největších a nejspornějších klientů (dohromady měli půjčeno 60 miliard) přezkoumávali, jestli banka správně odhaduje jejich rizikovost a vytváří si dost rezerv pro případ nesplácení. A výsledek? IPB ve svých výkazech tvrdí, že do dvou nejhorších kategorií „pochybné“ a „ztrátové“ patří 61 klientů s dluhem necelých 11 miliard. Inspektoři ji však vyvádějí z omylů: takto rizikových klientů je 105 a špatné úvěry přesahují 28 miliard. Jak je tak obrovský rozdíl možný? Podle inspektorů hodnotili rizikovost klienta často titíž úředníci, kteří předtím úvěr sami poskytli, a proto se stav splácení snažili vylíčit v co nejlepším světle, aby nepřišli o prémie. Další důvod: IPB řadě ztrátových klientů otevřela ještě jiný účet, kde už je vykazovala jako spolehlivé. To se týká třeba zlínských Závodů přesného…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte