Jindřich Šídlo v článku Lhát se (někdy) nesmí (Respekt č. 29/2000) píše o trestním oznámení pro podezření ze šíření poplašné zprávy, které jsem podal na publicistku Jarku Stuchlíkovou za článek „Temelín: je čeho se obávat“ (Lidové noviny, 6. června). Vysloužil jsem si za to nálepku udavače, pro něhož je veřejná debata o smysluplnosti a bezpečnosti jaderné energie zločinem a který prý potlačuje svobodnou diskusi.

Novinář je občan

Mají mít veřejně pronášené názory někde hranici? Pokud v novinách prohlásím, že holocaust neexistoval, skončím v některých zemích podle tzv. zákona o osvětimské lži za mřížemi. Žádná cenzura mi ovšem nebude předem bránit takový nesmysl vyslovit. Ani mé trestní oznámení na paní Stuchlíkovou proto samozřejmě neznamená, že má být napříště v Čechách komukoli znemožněno publikovat jakékoli myšlenky. Naopak - jak si vůbec může v demokratické společnosti někdo osobovat právo zakazovat mi číst třeba Mein Kampf? Jenže za šíření určitého typu sdělení existuje trestní odpovědnost ex post. Jen málo zodpovědných publicistů včetně Jindřicha Šídla by asi ponechalo bez trestního oznámení výrok, že zlí Romové (Papuánci, Eskymáci…) tráví české studně, byť by byl nakrásně zazněl v rámci legitimní debaty o národnostních menšinách. Nebo snad bylo soudní stíhání rasistických výroků někdejšího republikánského poslance Josefa Krejsy a předsedy Národní aliance Vladimíra Skoupého…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte