ODS se - zdvořile řečeno - zasytila a centrální banka zůstala celá. Asi tak lze nazvat výsledek hlasování, při němž před deseti dny Klausova strana s pomocí sociálních demokratů protlačila upravený zákon o ČNB. Kdyby tím politická tahanice o centrální banku skončila, byl by to důvod k oslavě. Vládní i opoziční ekonomové by se třeba rozpomněli, o čem se to vlastně bavili předtím, než jim Václav Klaus vnutil téma „kdo zavinil naši ekonomickou krizi (a jak za to ČNB potrestat)“. O penzijní reformě? O reformě sociálních dávek? Spíš však můžeme čekat druhé kolo debaty - tentokrát pod názvem „Kdo zavinil pád Investiční a Poštovní banky (a jak za to ČNB potrestat)“.

Jen maličkost - ústava

Na rozhodnutí poslanců kurz koruny výrazně nereagoval, londýnští obchodníci a analytici zůstali v klidu. I viceguvernér ČNB Oldřich Dědek v bezprostřední reakci pro agenturu Reuters zapochyboval pouze nad paragrafem o schvalování provozního rozpočtu banky ve sněmovně. Je fakt, že nejhorší výplody poslanecké iniciativy padly pod stůl: Komise pro cenné papíry nebude dohlížet nad obchody centrální banky (taková změna by patrně paralyzovala měnovou politiku ČNB) a bankovní dohled neztratí při kontrole přístup do dceřiných společností (bez toho by stěží rozpletl třeba majetkové přesuny v IPB). Takže zdaleka ne tak hrozné, jak se Tošovského tým obával? Jak se to vezme. Poslanci měli pro svou tvořivost malý manévrovací prostor, pokud se nechtěli otevřeně vzbouřit proti…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte