Myslete na děti žebraček

Autorka článku Neuhýbat před nataženou rukou (Respekt č. 22/2000) se zmiňuje o nešťastné Rumunce žebrající s dítětem na ruce. Nezarazilo ji, že nikdy neviděla tyto děti plakat? Jde totiž o organizované skupinky, kde se zpravidla tři ženy dělí o jedno dítě (jedna z nich bývá většinou skutečná matka), které zneužívají k žebrání. Zatímco se ženy střídají - žebrání je totiž poměrně namáhavé -, dítě zůstává pořád stejné. Je uklidněno prášky, aby nerušilo při „práci“. Jaký to má vliv na jeho fyzický a duševní vývoj, není třeba rozebírat. Špatně se to však dokazuje a i postih by byl velmi složitý. Napadlo vás však, že každý, kdo takovéto madoně přispěje, podílí se na osudu těchto dětí?

Jiří Vyhnalík, Praha

Planetka Toyen

Ocenil jsem zasvěcený medailon Jiřího Oliče o Toyen (Respekt č. 24/2000). Čtenáře bude jistě zajímat, že zásluhou astronomů z jihočeské observatoře na Kleti byla rozhodnutím příslušné komise Mezinárodní astronomické unie z 2. dubna 1999 po legendární malířce pojmenována planetka č. 4691. Planetka Toyen byla objevena na Kleti 7. října 1983 docentem Antonínem Mrkosem (1918–96). Po ověření dráhy a přidělení katalogového čísla navrhla její jméno současná ředitelka observatoře ing. Jana Tichá. Podrobnosti, zejména oficiální zdůvodnění pojmenování a…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte