Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Spojenec nového věku

Jak bude vypadat a co bude dělat NATO v měnícím se světě jedenadvacátého století? O tom se v Alianci jedná už několik let - a poslední rok při tom u stolu sedí i Češi. Zatím poslední schůzka na toto téma byla před dvěma týdny v americkém Norfolku. Náčelníci jednotlivých generálních štábů na ní probírali především rostoucí „globální odpovědnost“ NATO a shodli se, že Aliance se neobejde bez své vlastní, akceschopné a dobře vyzbrojené armády. Na jejím vzniku a rozpočtu by se měly podílet všechny členské země. Dozvědět se od českých vojáků a reprezentantů, jaký bude náš spojenecký přínos, je však zatím - jako obvykle - nemožné.

Hurá do Kosova

Jedním ze zásadních problémů Aliance je dnes vojenské zaostávání Evropy za USA. Propast je tak velká, že už podle generálního tajemníka NATO George Robertsona ohrožuje spolupráci ve válečných operacích. Do jediných dvou samostatných operací Aliance - v Bosně a Kosovu - poskytli Američané osmdesát procent vojáků i výzbroje. Pod tlakem tohoto drtivého nepoměru pracuje NATO usilovně na změně své strategie a připravuje společné pohotovostní jednotky, do kterých by měli vstoupit i čeští vojáci. Zdejší politici a generálové však nejsou schopni ani rok po našem vstupu do Aliance říct, čím konkrétně našim spojencům přispějeme. Úroveň a cenu českého partnerství dodnes dokumentuje náš podíl v mírových silách v Kosovu (KFOR). Kabinet nejprve rozhodl, že tam odjede stodvacetičlenný kontingent, nejmenší ze zemí Aliance.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.