Je těžké se rozpomenout na věc, která by českou společnost rozdělovala tolik jako jaderná elektrárna Temelín. Mimo jiné se kvůli ní sepisují diplomatické nóty i udavačské dopisy, konají se blokády aktivistů i manévry policejních sil. Přece jen trochu mnoho rozruchu na to, že jde - jak říkají komentátoři listu MF Dnes - jen o takovou „továrnu“.

Co je komu do čeho

Žádná jaderná elektrárna nebyla, není a nikdy nebude jen obyčejnou „továrnou“. Jak by také mohla, když se celý obor rozvíjel jen jako vedlejší produkt práce na atomové hrozbě zničení světa. Žádnou jinou průmyslovou disciplínu také neprovázely tak lživé sliby levných bezproblémových zítřků, tak proradné útoky na osobní svobodu v podobě různých omezení, prověrek či kontrol, tak masivní policejní ochrana a přísná bezpečnostní opatření. Žádné jiné průmyslové odvětví nemá tu sílu během sekundy vymazat z mapy Jihočeský kraj. Není divu, že po padesáti letech je ve vyspělém světě jaderná energetika zcela neperspektivním odvětvím. U nás ale naopak provoz atomové elektrárny začíná a nejde zrovna o nejšťastnější vykročení. Kdykoli totiž zdejší vrcholní politici otevřou k Temelínu ústa, děje se tak způsobem rozkuráženého pomahače jaderné lobby. „Do toho vám nic není,“ vzkázal nedávno premiér Zeman svému rakouskému protějšku Schüsselovi na jeho žádost, aby se Rakousko mohlo zúčastnit závěrečných bezpečnostních zkoušek Temelína. A lídr opozice Kühnl charakterizoval tento požadavek jako věc "na hranici…

v30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2214

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte