Třiadvacetiletý skinhead Vladimír Skoupý si myslí, že plynové komory a šest milionů židovských obětí nacistického běsnění nikdy neexistovaly. Loni osmadvacátého října to také od plic řekl svým kamarádům během skinheadské demonstrace na pražském Vítkově. Vyneslo mu to trestní stíhání, neboť tak prý hanobil národ, rasu a přesvědčení. Pro Skoupého to ale nakonec dobře dopadlo: státní zástupce v Praze 3 Petr Cibulka minulý týden rozhodl, že se žádného trestného činu nedopustil. Je to skandální? Není. Je to horší: Cibulkův verdikt je „jen“ logickým důsledkem všeobecné nevědomosti.

Početní nesrovnalost

Trestat slova vězením je vždycky ošemetné. V demokratickém světě existují zhruba dva základní recepty, jak se k nenávisti slov postavit: tolerantní, a trestající. Například v hlavním městě Spojených států by mohl Skoupý své názory nerušeně dlouhé hodiny vykřikovat třeba klidně před tamním Muzeem holocaustu. Chránil by ho první dodatek americké ústavy, který klade svobodu slova nade vše. O pár set kilometrů severněji, v Kanadě, je už ale tzv. osvětimská lež neboli popírání počtu obětí či přímo existence šoa rovnou trestným činem. A stejná praxe panuje v Německu, Rakousku a pochopitelně v Izraeli. Není divu: od hrůzné historické zkušenosti s nezměrným utrpením židovského národa uplynulo teprve zanedbatelných šest desítek let, a společnost je proto na podobné signály nenávisti stále mimořádně citlivá. V Česku žádný podobný speciální paragraf nemáme - proto…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte