V pravé silvestrovské poledne zažila největší emě světa historickou událost. Po deseti letech mocenského výsluní složil funkci ruský prezident Boris Jelcin – ne vinou smrti či vnitrostranických bojů, jak bylo až dosud v Moskvě zvykem, ale dobrovolně a ještě s dojemnou omluvou. „Chci vás poprosit za odpuštění, že jsem nesplnil naděje těch, kteří věřili, že se jedním rychlým skokem přeneseme z totalitní minulosti do světlé, bohaté a civilizované budoucnosti. Sám jsem tomu věřil. Asi jsem byl v mnohém naivní, ale některé problémy se prostě ukázaly jako daleko složitější,“ pronesl pomalým hlubokým hlasem Jelcin a v očích se mu zaleskly slzy dojetí. Po odchodu Margaret Thatcherové či Helmuta Kohla má tedy svět příležitost bilancovat éru další politické legendy postmoderních časů.

Nikdo nade mnou

Na širší politické scéně Sovětského svazu se stranický funkcionář Boris Nikolajevič Jelcin z uralského Sverdlovska poprvé objevil v polovině osmdesátých let. To již měl nad sebou gloriolu schopného a průbojného funkcionáře, který jde neústupně za svým cílem. „Otcovo autoritářství a tvrdost ze mne udělaly také tvrdého člověka,“ vzpomíná Jelcin na přísnou otcovskou výchovu, při níž se ke slovu často dostal kožený pásek. Vyšel z chudých poměrů a o vše musel bojovat. "Žili jsme více než deset let v dřevěném baráku s rodinami ostatních dělníků. Mezi místnostmi byly jen tenké přepážky. Každý slyšel všechno, co řekl někdo jiný v další místnosti. Dodnes na to…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte