Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Silná chvíle příležitostného umělce

Jan Burian je muž více tváří a schopností, i když na to nevypadá. Jeho televizní pořad Posezení s je nadstandardní, ale profesionální moderátor by ho asi dělal jinak. Je cestovatelem a o svých cestách píše knihy, ale obrazu globálního turisty jeho usazená vizáž také příliš neodpovídá. Je docela originálním fejetonistou, ale je to už asi pár let, kdy naposled nějaký napsal. A je samozřejmě především písničkářem - klavíristou, ale vlastně si na to člověk musí vždy znovu vzpomenout, neboť je to písničkářství dělané jaksi mimochodem, asi tak, jako když člověk píše básně - dokonce dobré básně - a nemusí si proto ještě nutně nechat říkat básník. Buriana bychom mohli nejspíš nazvat „příležitostným umělcem“, tedy takovým, který jím je, když k tomu má dobrý důvod a když on sám chce. Není to třeba potom tolik vidět, ale to neznamená, že z toho nevznikají mimořádné věci.

Blízký Dán

Mimořádný je už fakt, že všech osmnáct písní posledního Burianova alba Unavený válečník je zkomponováno na básně jednoho autora, dánského spisovatele Bennyho Andersena (nar. 1929). Ve své vlasti je to nejpopulárnější básník a jak píše jeho výborný překladatel František Fröhlich v doslovu nedávno vydaného výboru Má velká doba byla malá (nakl. Ivo Železný), je Andersen přímo „milovanou národní institucí“ (o kom v Čechách to po Seifertovi lze říci?), ctěnou i těmi, kteří jinak básně vůbec nečtou. Andersen je skutečně básník, který ve čtenáři okamžitě vyvolá stav blízkosti a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.