Případ 58 mladých Číňanů, kteří v polovině června zahynuli ve vzduchotěsném kamionu za bednami s rajčaty a jejichž těla byla objevena v britském Doveru, upozornil na banálně známý fakt. Do západní Evropy se tajně a za nepředstavitelných podmínek snaží dostat statisíce Afghánců, Srílančanů, Indů, Číňanů a dalších cizinců. Mnoho jich cestou zemře. Evropa se jim sice brání, ale čím dál víc je zároveň potřebuje. Mění se vůbec něco?

Nic je nezastaví

Důvody migrace jsou známy: války, hladomory, bída. Zdrcující většina cizinců se dnes do Evropy hrne „za lepším“ a mnohdy žádný azyl nechce. Doverská tragédie obnažila základní problém běžného postupu proti nelegálnímu přistěhovalectví. Evropské státy sdružené Schengenskou dohodou se spoléhají na metodu opevnění, na co nejlepší ochranu svých vnějších hranic. Podobný postup pracně dohadují se svými sousedy, jako jsme my, Poláci a Maďaři. Do vybavení a počtu pohraničníků Západ vráží obrovské peníze. Hranice se zahušťují, pro organizované převaděče je těžké přes ně přejít, ale přecházejí. Známý je příklad našich severních sousedů: Poláci už dva roky hlídají hranici společně s Němci a převaděči se jí pokud možno vyhýbají. Klesají tam počty zadržených, což si před dvěma týdny ve zprávě o ilegální migraci pochvaloval německý ministr vnitra Otto Schily. Naši policisté hranici spolu s Němci nehlídají - Praha není s to uzavřít potřebnou smlouvu, takže stále fungujeme jako „brána do Německa“. Ale ani sebelepší…

v29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte