Filip Topol měl štěstí, když před třemi lety přežil operaci slinivky. Při jeho stylu života nebylo divu, že to došlo tak daleko. Jako rockový hudebník trávil dlouhé hodiny cvičením na klavír a skládáním hudby, pak následovaly týdny na koncertních šňůrách, kde tisíce diváků obdivovaly, jak svůj divoký hudební styl podporuje nemírným pitím vína. Václav Klaus před měsícem naléhavě vyžadoval na redaktorce, aby byl pozván na obrazovku České televize. Dokázal tím, jak daleko propadl nemoci, kterou trpí řada významných politiků. Pobyt před kamerami je pro ně něčím tak nesmírně cenným, že jsou kvůli tomu ochotni nejen sveřepě válčit se svými konkurenty z branže, ale i nedůstojně žadonit. Oba příběhy nejsou výjimečné. Workoholismus je touhou po úspěchu, která nutí člověka k mimořádným výkonům, při nichž si ničí zdraví. Po deseti letech kapitalismu patří také v Čechách k nejčastějším formám závislosti. Podle psychologů ohrožuje třetinu zdejších občanů a nejméně deset procent Čechů jí už propadlo. Není divu: tuto náruživost totiž společnost nejen toleruje jako třeba alkoholismus, ale jako jedinou ji dokonce chválí a doporučuje.

Deset malých černoušků

„Na začátku jsem měl pocit, že se mi splnilo všechno přesně tak, jak jsem si představoval na vysoké škole,“ vypráví vyhublý muž na zahradě parku psychiatrické léčebny v Praze-Bohnicích. Karel Novák (jméno je změněno) nastoupil do stavební firmy v roce 1991. Tehdy mu bylo pětadvacet a nový malý podnik byl o…

v29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte