„Jestli ten plán začne platit, mohou páni ministři očekávat občanské nepokoje. My si Beskydy zničit nedáme,“ varuje starosta Frenštátu pod Radhoštěm Karel Míček. Komentuje tak územní plán Beskydska, ve kterém vláda navrhuje vtěsnat do zdejších lesů jadernou elektrárnu, uhelný důl, přehradu, dvě dálnice, překladiště a průplav Odra - Dunaj - Labe. Idea se k nerozeznání podobá třicet let starému komunistickému plánu přetvořit Beskydy v energetické centrum republiky. Fakt, že se všechny nápady podařilo vpašovat do oficiálních plánů i deset let po listopadu 1989, je velkým vítězstvím silných lobbistických skupin. Autoři beskydské utopie ovšem hrají o čas. Jde o to schválit plán dříve, než vzniknou krajská zastupitelstva - tam by totiž neprošel. Proti jsou jak starostové obcí, tak většina usedlíků a rozbouřenou oblastí už obíhají první nesouhlasné petice.

A teplo půjde do Ostravy

Pár kilometrů od Nového Jičína je uprostřed lesů vesnička Blahutovice se dvěma stovkami obyvatel. Uprostřed útulné obce stojí nově opravený kostelík a kousek od něj je pod stromy vyhloubeno koupaliště. Do něj si Blahutovičtí napouštějí křišťálově čistou vodu z místních podzemních zdrojů, která je natolik kvalitní, že ji mohou pít i kojenci. Podzemních pramenů je v Blahutovicích a v okolních lesích několik desítek. "Blahutovice se začaly zalidňovat asi před čtyřmi lety. Do té doby to byla vesnice na vymření. Všichni mladí lidé utekli. Krajina kolem byla poničená spadem z…

v28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte