Zatímco v Česku debata o zásadní reformě penzijního systému po nástupu ČSSD na dlouho usnula, ve Spojených státech kvůli ní dnes naopak viceprezident Al Gore a texaský guvernér George W. Bush vedou ostré řečnické souboje. I dnešním čtyřicetiletým Američanům hrozí to, co jejich vrstevníkům ve vyspělých zemích (včetně České republiky): na státní penze pro ně už nebude dost peněz. S prodlužujícím se věkem přibývá stále více důchodců, ovšem na druhé straně se rodí stále méně dětí, které by na ně měly jednou vydělávat. Své návrhy už předložili Bush i Gore. Mohou být v něčem inspirativní i pro nás?

Češi věří státu

Průměrný Američan je na státní penzi závislý mnohem méně než jeho český protějšek. U nás tvoří drtivou většinu příjmů starých lidí erární důchody, k nimž před šesti lety přibyla - jako doplňkový zdroj - možnost dobrovolného spoření v penzijních fondech se státním příspěvkem. O důvěře ve stát vypovídá i průzkum STEM z roku 1998, podle nějž si 40 procent Čechů žádné úspory na stáří nedělá. Přestože každý z nás odvádí na státní důchodový účet 26 procent svého platu (většinu této sumy na výplatní pásce nevidíme, protože se skrývá pod označením „příspěvek zaměstnavatele“), už dnes je však tato společná kasa ve schodku. Zatím ho doplácíme z daní, jenže za dvacet let už schodek dosáhne téměř třetiny českého HDP. Proto liberální ekonomové už řadu let navrhují, abychom po vzoru Nizozemí, Švýcarska a nejnověji i Polska a Maďarska zavedli tzv.…

v28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte