Průtahy a nové spory provázejí snahu rakouské vlády pozdě, ale přece alespoň finančně odškodnit statisíce lidí, které v letech 1939–45 nacisté zavlekli do tehdejší Východní marky na otrocké (koncentrační tábory) a nucené („totální nasazení“) práce. Nedávný průlom ve vleklých jednáních Německa a USA o téže problematice sice zmocněnkyni rakouské vlády Marii Schaumayerovou naplnil optimismem, všechny překážky na cestě k prvním platbám ale zdaleka odstraněny nejsou.

Na řadě je Rakousko

Pravicová vláda, jež se před pěti měsíci ujala moci přes masivní kritiku všech partnerů Rakouska v Evropské unii, si odškodnění nuceně nasazených vepsala i do programu. Koaliční partner lidovců (ÖVP) kancléře Wolfganga Schüssela, populističtí Svobodní (FPÖ), tím chtějí vzít vítr z plachet kritiků, kteří exšéfovi FPÖ Jörgu Haiderovi a dalším funkcionářům vytýkají rozporuplný přístup k éře nacismu. Schaumayerová se v minulých týdnech dohodla se zástupci Česka, Slovinska, Maďarska, Slovenska, Polska, Ukrajiny, Běloruska a Ruska, že jejich občané budou odškodněni z plánovaného Fondu usmíření. Do něho mají federální vláda, spolkové země, města, obce a průmyslová sféra vložit šest miliard šilinků, jež by se rozdělily mezi zhruba 150 000 žijících obětí. Podobně jako Berlín teď Vídeň vyjednává s Washingtonem. Cílem je zamezit žalobám proti rakouským firmám v USA po zřízení zmíněného fondu. „Právní mír je rozhodující bod,“ zdůrazňuje Schaumayerová. Stejně jako německé firmy se…

v27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte