Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Démon hlasu lidu

Banální otázka: Kdo rozhoduje v demokracii? Buď zástupci lidu (poslanci), nebo lid sám (referendum). Ale kdo rozhoduje o tom, o čem ještě budou rozhodovat zástupci lidu, a o čem naopak lid sám? To už je složitější věc. V tomto bodě se jednotlivé ústavy liší, hraje tu roli územněsprávní uspořádání (švýcarská referenda na úrovni obcí, kantonů a federace) a navíc tu působí politické tlaky. A kdo rozhoduje o tom, co je vlastně demokratické? To už je úplný rébus. Zhusta se setkáváme s tím, že za demokratický postup je pokládán takový, který vede k výsledku, jaký si autor hodnocení demokracie přeje. „…mluví-li se v globalizační novořeči o osvobozování obchodu, mluví se dnes především o jeho osvobozování od demokratické kontroly, od sociálních, kulturních a ekologických ohledů.“ Tato slova napsal šéfredaktor Literárních novin Jakub Patočka ve vydání ze 17. května. Nejde ani tak o globalizaci, o její vzývání či zatracování. Autor se do spektra odpůrci - zastánci zařadil zcela jasně sám (snad jenom nedomyslel, že na vztahu ke svobodnému obchodu se formovala vnitřní politika Velké Británie už v 18. století, tedy dávno a dávno před érou, které se říká globalizační). Spíše jde o záměnu slov demokratický a byrokratický. Obchod omezují cla a jejich výši stanovuje vláda, jde tedy o věru složitě zprostředkovanou demokratickou kontrolu. A ještě se od ní osvobozovat? Na místě je spíše otázka, jak zde demokratickou kontrolu nastolit. Svěřit celou věc poslancům? A nebo ještě lépe…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.