Již podruhé během krátké doby se na stránkách Respektu objevil článek zkreslující osudy Čechů nuceně nasazených na práce do třetí říše. Postřehy Jana Patrika v článku Proč ta nenávist (Respekt č. 17/2000) byly jeho osobní výpovědí a proto mu ani nevyčítám, že se nesnažil o objektivní pohled. Vyvážený přístup k tématu se však bohužel nepodařil ani Jaroslavu Spurnému, i když se ve svém článku My, občané Říše (Respekt č. 21/2000) zaštiťoval materiály ministerstva zahraničních věcí a výpověďmi historika.

Cizinci v Říši

Velkou nepřesnost obsahuje hned titulek článku pana Spurného. Protektorát se sice na základě Hitlerova výnosu ze 16. března 1939 stal „územím velkoněmecké říše“, tentýž výnos však vymezuje rozdílnou státní příslušnost jeho obyvatel. Osoby německého původu se staly státními příslušníky německé říše, ostatní obyvatelé pak státními příslušníky protektorátu. Říšského občanství, což znamenalo více než být německým státním příslušníkem, nenabyli automaticky ani všichni Němci, natož pak Češi! Ve statistikách nuceně nasazených pracovníků pak byli protektorátní příslušníci vedeni jako cizinci. Fakt, že protektorát byl z hlediska nacistů součástí Říše, zhoršoval v určitém smyslu pozici českých nuceně nasazených, protože na ně nacistické úřady nemusely brát - například na rozdíl od Dánů - zahraničněpolitické ohledy. Důležitější…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte