V posledních měsících přinesli statistici řadu dobrých zpráv. Počátkem roku se poprvé po dvou letech vzpamatovala stavební výroba - tradiční příznak konjunktury - a od té doby stále roste. Vytrvale stoupá také průmyslová výroba, inflace je nízká a míra nezaměstnanosti klesla v dubnu na 9 %. Pro letošní rok předpovídá většina domácích i zahraničních institucí našemu hospodářství konečně růst, a to o 1,5–2 %. To je jistě potěšující pro všechny občany. Bude více práce, více zboží, více peněz, snad se tedy budeme mít o něco lépe než loni. Vděčíme za to politice současné vlády, jak se s oblibou chlubí její předseda? Podařilo se úspěšně dokončit transformaci našeho hospodářství? Na obě otázky stačí jediná odpověď: bohužel ne.

V závěsu za Německem

I kdyby ekonomika rostla třeba o 3 %, samozřejmě to naprosto nestačí, pokud se chceme během deseti až patnácti let přiblížit alespoň průměru Evropské unie (měřeno produkcí na jednoho obyvatele). Příčiny našeho růstu ostatně nejsou ani tak ve zvýšené kvalitě našich nabízených výrobků a služeb, ale spíše ve vyšší poptávce, hlavně ze zahraničí. Na Českou republiku i celý středoevropský region má zásadní vliv hospodářský vývoj v Evropské unii. Jak známo, zejména je pro nás klíčové Německo, náš největší obchodní partner, na nějž připadá více než polovina našeho celkového zahraničního obchodu. Naštěstí pro nás je tamní ekonomika v podstatně lepším stavu než na začátku minulého roku (letos čeká růst HDP o 3,2 %).…

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte