Letošní květen si Srbové zapamatují jako datum přechodu k otevřené diktatuře. Po Slovincích, Chorvatech, Muslimech, Albáncích, Černohorcích a zbytku světa (s výjimkou Rusů, Číňanů a Iráčanů) zbyl už režimu v Bělehradě poslední nepřítel, a tím jsou vlastní občané.

OTPOR, nebo opozice

Rozbuškou tažení proti všemu, co nemá členskou legitimaci vládní Socialistické strany Srbska nebo Jugoslávské levice, se stala událost v rodišti prezidenta Miloševiče, Požarevaci. Ochranka Marka Miloševiče, Slobodanova syna, kterému dal tatínek své rodné město na hraní, brutálně ztloukla tři aktivisty studentského hnutí OTPOR. Tři zmlácené mladíky (kopance do obličeje, údery pažbou pistole do hlavy) policie hbitě obvinila z pokusu o vraždu dvacetičlenného komanda prezidentova syna: ihned je převezla do vězení, kde bez jakéhokoli soudního příkazu zůstali šest dní. Jejich rodiny se dozvěděly pouze vyjádření ministrů vnitra a informací: „Tři nervově labilní osoby, známé svými kriminálními činy a příslušností k fašisticko-teroristické organizaci OTPOR, se pokusily za špinavé peníze agresora NATO vyprovokovat konflikt s mírumilovnými občany Požarevace.“ První obžalovaný, Radojko Lukovič, se prý již od malička přátelil s kriminálníky…, nebyl oblíbený mezi svými vrstevníky…, stal se pouličním dealerem…, často požívá alkohol, působí jako psychicky nevyrovnaná osoba a jeho sestra se léčí na neuropsychiatrii v Požarevaci. I druhý obžalovaný se prý léčí na psychiatrii (už…

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte